هارد Bulk چیست؟

Rate this post

 

یکی از سوالات مهمی که در زمینه هارد ها باید مطرح شود این است که هارد Bulk چیست.هارد bulk یا در انبارها مانده اند یا روی سخت افزاری بوده اند و چند سالی استفاده شدند و عمر مفید شان را طی کرده اند. صاحبان آن ها که از اهمیت اطلاعات موجود بر آن ها مطلع بوده اند آن ها را خارج می کنند و اکنون به دست شما می‌رسند . در واقع محصولی دست دوم را خریداری میکنید با اینکه همه چیز اورجینال است.

پس هارد های بالک هارد های اصلی اچ پی هستند که استفاده شده اند، یعنی لیبل و برچسب اصل و اورجینال دارد اما دست دوم به حساب می آیند .

به طور معمول با استفاده از ابزارهایی که در دسترس است امکان تشخیص اینکه هاردی Pool، Bulk و یا Refer است وجود ندارد .

 

 

واردات هارد bulk چیست؟

هارد به دو صورت وارد ایران می شود.

RETAIL که با بسته بندی اصلی خریداری می شود و به همان صورت فروخته می شود.

معنای لغوی retail pack، بسته خرده فروشی می باشد.

یعنی هنگامی که خرده فروش ها از کمپانی اچ پی هارد سفارش می دهند، هارد با این بسته بندی برای مشتری ارسال می شود و به همین دلیل قیمت بالاتری دارد.

BULK که هارد روی سرور جایگذاری می شود و به همراه سرور وارد ایران شده و از آن باز می کنند و جداگانه به فروش می رسند.

متاسفانه در کشور ما، به اشتباه این تفکر وجود دارد که هاردی که retail pack است اورجینال بوده و هاردهای bulk اورجینال نیستند .

این تفاوت سخت افزاری در اندازه هارد ها برای جایگذاری در back planeسرور است .

نسل های مختلف سرور HP دارای دو نوع ۲٫۵ اینچ و ۳٫۵ اینچ هستند.

بنا به نوع سرور هارد بزرگ یعنی LFF (3.5INCH) و سرور هارد کوچک SFF(2.5 INCH) نصب می شوند .

در بعضی از سرور ها هر دو این نوع هارد قابل نصب می باشند به عنوان مثال ۸ تا BAY اول SFF و ۸ تای بعدی LFF نصب می شوند

 

دو نوع تقسیم بندی دیگری نیز وجود دارد که برای مشتری قابل درک تر است.

هارد NEW /USED که همان طور از اسم آن مشخص است یوزد استفاده شده و معمولا این نوع هارد ها دارای گارانتی نیستند.

چرا نباید هارد bulk یا ریفر خریداری کنیم ؟

هارد بولک یا ریفر که متاسفانه در حال حاضر در بازار ایران بسیار زیاد یافت می شود و به علت این که قیمت پایین تری را دارا می باشند خواهان زیادی دارند به هارد هایی گفته میشود که در کشورهای اروپایی و آمریکا بر روی سرورهای قدیمی شان نصب بوده و به دلیل این که یا در روزهای اول به مشکل برخورد می کنند و به کارخانه ارجاع داده می شوند و در کارخانه عیب آن رفع و با قیمت بسیار کمتر روانه بازار می کنند یا تایم استفاده از آن رو به اتمام بوده است آن ها را با قیمت بسیار پایین تری روانه بازارهای جهان سوم می کنند .

یکی از موارد با اهمیت این مقاله این است که علت خرید چنین هارد هایی قیمت پایین آن ها است که در حدود نصف قیمت هارد نو و اورجینال و دارای گارانتی مناسب می باشد . یعنی اگر فرض کنیم سروری با ۸ عدد هارد با ۲۰ میلیون تومان قیمت تهیه می کنیم، اگر از هارد های Bulk استفاده کنیم، حدود ۱۰ میلیون تومان قیمت آن متفاوت خواهد بود. در نتیجه بازی با همین یک گزینه که خیلی هم بازی خطرناکی است، سود کلانی برای فروشنده ها دارد.

 

باید توجه داشت که هزینه بازیابی اطلاعات از این هارد دیسک هایی که به صورت RAID هستند، نسبت به صرفه جویی که الان در زمینه خرید هارد غیر اورجینال انجام می دهید بسیار بیشتر است.

در اول کار، این هارد های bulk هیچ پیغامی برای شما ندارند و امکان دارد تست هایی که از آنها گرفته می شود را با موفقیت رد کنند اما هر چقدر زمان دسترسی شما به سکتورها در هاردها کم باشد، میلیون ها تومان هم خرج سرور کنید باز هم سرعت مطلوبی ندارید .

اگر آخرین تولید سرور اچ پی را بخرید اما در آن ها از هاردهای Bulk یا پک شده استفاده شود، سرعت و کیفیت سرویس شما افت زیادی پیدا می کند. این مورد را به خصوص زمان استفاده از دستا بیس های حجیم و یا ذخیره سازی های فایلی مانند Asterisk و VoIP تجربه می کنید. قیمت نباید شما را وسوسه کند و به سمت خرید هارد های bulk و پک شده بروید.

نکات کلیدی برای شناسایی هارد bulk

اول از همه باید به تاریخ تولید توجه شود که زمان زیادی از تولید آن نگذشته باشد.

 

دوم اینکه با نرم افزارهایی مانند sentinel hard disk یا hdd tune و برنامه‌هایی که SMART هارد را مورد بررسی قرار می دهند، وضعیت SMART هارد را چک کنند و گزارش آن را مورد بررسی قرار دهند. البته فروشندگان، هارد هایی را خریداری می کنند که قبلا SMART آنها Clean شده باشد یعنی خرابی های هارد و تعداد دفعات روشن و خاموش شدن آن را پاک می کنند .

 

مناسب ترین روش برای اینکه از قابل اطمینان بودن هارد مطمین شویم این است که هنگام دسترسی سکتورها بررسی شود. برای این کار از برنامه‌های sentinel hard disk یا hdd tune یا Scan HDD یا هر برنامه دیگری که بتواند دسترسی سکتوری به هارد دیسک پیدا کند و زمان صدا زدن سکتور تا پاسخگویی آن را چک کند، مورد استفاده قرار گیرد .

 

در نتیجه می توانید Allocation Time سکتور را چک کنید. اگر این زمان بالای ۱۰۰ یا ۱۵۰ میلی ثانیه باشد، هارد مورد نظر مورد اطمینان نیست. یعنی این هارد دیسک دست دوم می باشد .

کلام آخر

در این مقاله به بررسی هاردbulk پرداختیم و گفتیم که هاردbulk چیست و طی بررسی های متعدد متوجه این موضوع شده ایم که تشخیص هارد bulk که یک هارد دست دوم است به راحتی قابل انجام نیست و توسط متخصص انجام می شود . به همین دلیل است که باید از مکان های معتبر خریداری شود تا قطعات اورجینال به شما تحویل داده شود.

در این مقاله گفته شده که “در حالت عادی و با استفاده از ابزارهایی که در دسترس همگان است امکان تشخیص اینکه هاردی Pool، Bulk و یا Refer است وجود ندارد .

 

یوسفی
ارسال دیدگاه